سلامتکده حکیم عمادالدین شیرازی
    

طب سنتی یک دانش میان رشته ای و حاصل اشتراک حوزه های معرفتی مختلف از جمله پزشکی، انسان شناسی، گیاه شناسی و... می باشد و در واقع یکی از مواریث گرانبهای تمدن ایرانی-اسلامی است.دانشمندان برجسته ای همچون ابن سینا، رازی، جرجانی و... که مطالعات و تحقیقات ایشان، دانش طب را در عرصه جهانی متاثر ساخته، از بنیان گذاران طب سنتی ایران هستند.

طب سنتی ایرانی دارای منابع غنی بی بدیل و آموزه هایی با پیشینه تاریخی طولانی است و به عقیده ی برخی صاحب نظران یک مکتب طبی کامل و پویا است.طب سنتی ایران شاید پس از یک دوره فترت (فاصله زمانی بین دو دوره طب سنتی و کلاسیک) صد ساله و با وجود تاکید رهبر فقید انقلاب امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مبتنی بر احیاء و گسترش آن، اخیرا مورد توجه مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.
اگرچه به نظر نمی رسد تاسیس مراکز درمانی طب سنتی به شیوه مراکز مشابه( همانند هندوستان) بتواند زیان های ناشی از این بی توجهی و فترت طولانی مدت را جبران کند اما بسیار جای امیدواری است که با تاسیس سلامتکده هایی (چون سلامتکده حکیم عمادالدین شیرازی) در جای جای دیگر کشور وقوع تحولی اساسی در این زمینه و امکان بهره مندی عموم مردم از این میراث غنی از طریق مجراهای دانشگاهی و علمی و قانونی میسر سازد.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-7-5 19:22        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ